ایرانی با کیفیت بخر و افتخار کن!

39699.jpg (400×280)

“ما از دو قاعده ساده پیروی میکنیم: اجناس آمریکایی بخرید و آمریکایی استخدام کنید”

We will follow two simple rules: BUY AMERICAN & HIRE AMERICAN!

این جمله یکی  از مشهورترین جملات دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالت متحده آمریکا، در مراسم تحلیف ریاست جمهوری خودش است. جالب اینجاست که دونالد ترامپ ثروتمندترین رییس جمهور آمریکا است و جزو ۵۰۰ ثروتمند دنیا میباشد. با این حال مردم کشورش اینگونه تشویق به مصرف کالای داخلی و استفاده از نیروی آمریکایی میکند.

اما در این طرف دنیا درایران اسلامی عده ای کالای ایرانی را مسخره میکنند و معیار عقب افتادگی میدانند. فارغ از تکلیف سنگین دولت در امر اقتصاد مقاومتی و قضاوت درباره موقفیت و یا شکست او در این حوزه، روی صحبت این یادداشت با خود من و شماست.

دیگر نیازی به گفتن نیست، اقتصاد بیمار ما دچار مرض رکود است؛ آمار بیکاری سر به فلک کشیده است و خانوارهای زیادی درگیر آسیب های بیکاری و اقتصاد در رکود ما هستند. همه میدانیم بسیاری از کارخانه های تعطیل شده اند و یا با حداقل ظرفیت در حال کار هستند.

قصدم این نیست با این آمارهای زجرآور سوگواری کنیم، بلکه قصدم این است که خود را به پای میز محاکمه بنشانم و بپرسم تا به امروز چه میزان از کالای با کیفیت ایرانی استفاده کرده ام. پس لطفا به سوالات زیر شجاعانه پاسخ دهید و خودتان قضاوت کنید:

آخرین بار چه زمانی از این اقلام ایرانی مصرف کرده اید: لوازم التحریر، لوازم بهداشتی، لباس کودک، ظروف آشپزخانه، کیف و چرم، کفش؟

همین الان به لباس های تن خود نگاهی بکنید چند درصد از آنها ایرانی هستند؟

ظرف چند ماه گذشته چند بار با تاکید از فروشنده پرسیده اید: آقا/خانم فروشنده ایرانی این جنس را ندارید؟

تا به حال چند بار درباره کالای ایرانی که از آن راضی بوده اید را به دیگران توصیه کرده اید؟

تا به حال چند بی دلیل و بر اساس هیجانات مرسوم به دنبال برندها و اسم های نام آشنای خارجی رفته اید؟

 

کلاه خود را قاضی کنیم و بدانیم هیچ کس در این باره ما را محاکمه نمیکند، اما ممکن است با خرید ما کسی از دوستان، آشنایان و همسایه ها از دام بیکاری خلاص شود. بنابراین ایرانی با کیفیت بخر و افتخار کن.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *