قوی سیاه پیرامون خود را کشف کن!

توضیح این‌که قوهای سیاه، در استرالیا کشف شدند. تا پیش از آن، هر انسان معقولی، فرض می‌کرد این تئوری که تمام قوها سفید هستند غیرقابل انکار است، اما مشاهده فقط یک قوی سیاه آن تئوری را به هوا فرستاد. هر تئوری که درباره دنیای انسانی و درباره آینده داریم در معرض آسیب‌پذیری قوی سیاه، یعنی یک رویداد غیرمنتظره است. ما درون قایق‌هایی شکننده روی امواج متلاطم نااطمینانی پارو می‌زنیم. «دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم بسیار متفاوت‌تر از دنیایی است که فکر می‌کنیم در آن زندگی می‌کنیم.»

بیایید به سال ۱۳۵۰ هجری شمسی برگردیم، زمانی که حکومت پهلوی در اوج قدرت به سر میبرد و بسیاری از مخالفین خود را سرکوب کرده بود. آیا در آن سال جنبش مدنی و انقلاب مردمی را پیش بینی میکردیم؟ آیا میتوانستیم تشکیل حکومت جمهوری و اسلامی ایران را پیش بینی کنیم؟

حال بیاییم قوهای سیاه اطراف خود را در تمام حوزه ها از تکنولوژی و اینترنت تا سیاست اقتصاد پیدا کنیم. خلاقیت را در خود زنده کنیم و بدانیم عامه مردم قوهای سیاه یا پیشامدهای با احتمال اندک را نادیده میگیرند.

نقدی بر پاداش فروشگاه رفاه به المپیکی ها

فروشگاه زنجیره رفاه تصمیم گرفته است که حامی مالی ورزشکاران المپیکی گردد، این رویکرد یک مجموعه اقتصادی ستودنی است و در تمام نقاط جهان این امر صورت میپذیرد. اما نوع تقدیر قابل دفاع نیست.

با گزارش سایت های خبری این فروشگاه به هر ورزشکار مبلغی به عنوان هدیه و این امکان را میدهد که یکی از بستگان نزدیک ورزشکار در فروشگاه رفاه استخدام گردد. 

فارغ مبلغ هدیه شده نکته قابل تامل امتیاز ویژه استخدام است که ناخودآگاه در ذهن من چندین سوال نقش بست. اول اینکه مگر نه اینکه در یک مجموعه اقتصادی افراد باید در مبنای شایسته سالاری انتخاب گردند، این امتیاز ویژه منافاتی با اصل شایسته سالاری ندارد؟ ثانیا، ناخودآگاه در ذهن جوانان این سوال پدید میآید که این امتیاز ویژه به چه کسانی داده شده است و یا داده خواهد شد؟ ثالثا،- این جایزه با چه هدفی قهرمانان اهداء می شود، آیا اساسا این اهداء منجر به تقویت ورزش قهرمانی خواهد شد؟

هنر شفاف اندیشیدن

9789674114145.JPG (195×293)

«آیا تا به حال… زمان صرف چیزی کرده‌ای که در آینده احساس کنی ارزشش را نداشته؟ به انجام کاری که می‌دانی برایت مضر است اصرار کرده‌ای؟ سهام خود را خیلی زود یا خیلی دیر فروخته‌ای؟ موفقیت را نتیجه‌ی کار خود و شکست را نتیجه‌ی تاثیر عوامل بیرونی دانسته‌ای؟ روی یک اسب به اشتباه شرط بسته‌ای؟ این‌ها نمونه‌هایی‌اند از خطاهایی که همه‌ی ما در تفکر روزمره‌ی خود دچارشان می‌شویم. اما با شناخت چیستی آن‌ها و دانستن نحوه‌ی شناسایی‌شان، می‌توانیم از آن‌ها دوری کنیم و تصمیم‌های هوشمندانه‌تری بگیریم.»

آنچه در بالا خواندید، بخشی از خلاصه‌ی کتاب «هنر شفاف اندیشیدن» (The Art of Thinking Clearly) است که نویسنده‌ی مطرح سویسی، «رولف دوبلی» (Rolf Dobelli) آن را نوشته و «عادل فردوسی‌پور» آن را ترجمه کرده است.

مردم سرزمین من، همه منتظر یک نفر هستند!

imamzaman

کاش فردا همه روزنامه ها و سایت های خبری تیتر بزنند! مهدی صاحب زمان عج الله ظهور کرد.

کاش باشم و آن لحظه موعود را ببینم.

پ.ن میدان ولیعصر، تابستان ۹۵

تهران، فرشته است یا هیولا؟

2190407318_b3e6401443.jpg (265×180)

تهران، فرشته است یا هیولا؟
تا به حال در تهران زندگی کرده اید؟

تهران زیباست، جذاب است، بزرگ است، متفاوت است، تمیز است.
تهران پر از رستوران های شیک و پاساژهای لوکس و پل های مرتفع و موزه و ماشین های شیشه دودی است.
تهران پر از دانشجوهای نخبه، زنان فعال، مردان موفق، شرکت های پول دار، کلاس های موسیقی و زبان، و خانه های دوبلکس و تریبلکس است.
پر است از تفریح و کافی شاپ و شب نشینی های مفرح.
پر است از پورشه و بنز کوپه و بی ام و.

و همین تهران

شلوغ است، گیج است، پر شتاب است؛
مثل سنگ بی احساس است؛
پر از فقر است، پر از معتاد، پر از شهوت و خشونت، پر از کارتن خواب و ترافیک و دود و کثافت.

باید تهران شناس باشی!
تهران شناسی چیزی است شبیه آدم شناسی.
باید در شناخت تهران فوق دکترا داشته باشی تا قربانی نشوی.

حالا تهران هیولاست یا یک فرشته؟

پ.ن نقل به مضمون از mahdiseyyedi