سخنی با مسئولین: دستتان را از «جیب مردم» در بیاورید!

متاسفانه دولت کسری بودجه دارد، این را همه میدانیم! هزینه ناکارآمدی خودروسازان، وزارتخانه ها، شهرداری ها و سایر بخش های دولتی نیز هرسال افزایش می یابد، این را نیز همه میدانیم! تا همین چند سال پیش مدیران از محل افزایش قیمت نفت نارکارآمدی خود را پنهان میکردند ولی شاید حالا گرفتار «نفرین نفت» شده ایم. سوال ما این است که محل تامین این کسری بودجه از کجا باید باشد؟

به خواندن ادامه دهید

عاقبت به خیری!

گویند “حر بن يزيد رياحي”
اولين کسي بود که آب را به روي امام بست و اولين کسي شد که خونش را براي او داد.

“عمر سعد” هم اولين کسي بود که به امام نامه نوشت و دعوتش کرد براي آنکه رهبرشان شود و اولين کسي شد که تير را به سمت او پرتاب کرد!

کي مي‌داند آخر کارش به کجا مي‌رسد؟

به خواندن ادامه دهید

گریه نکنیم، تغییر کنیم!

 

بعد از فروریختن ساختمان پلاسکو بسیاری شروع به تحلیل های مختلف سیاسی و اجتماعی کردند، اما من تصمیم گرفتم تغییر کنم. فروریختن پلاسکو پتکی بود بر بی اهمیتی ما به موضوع مدیریت شهری. این بی توجهی ما به امنیت، ایمنی و بیمه بود که باعث به وجود آمدن چنین فاجعه ای شد. این ما بودیم که آتش گرفتیم و فرو ریختیم. بنابراین بعد از حادثه پلاسکو من چهار تصمیم مهم گرفتم که تصمیم گرفتم با شما آن را تقسیم کنم.

به خواندن ادامه دهید

ایرانی با کیفیت بخر و افتخار کن!

39699.jpg (400×280)

“ما از دو قاعده ساده پیروی میکنیم: اجناس آمریکایی بخرید و آمریکایی استخدام کنید”

We will follow two simple rules: BUY AMERICAN & HIRE AMERICAN!

این جمله یکی  از مشهورترین جملات دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالت متحده آمریکا، در مراسم تحلیف ریاست جمهوری خودش است. جالب اینجاست که دونالد ترامپ ثروتمندترین رییس جمهور آمریکا است و جزو ۵۰۰ ثروتمند دنیا میباشد. با این حال مردم کشورش اینگونه تشویق به مصرف کالای داخلی و استفاده از نیروی آمریکایی میکند.

به خواندن ادامه دهید

ما «فرار مغزها» نداریم؛ آنچه وجود دارد «فراری دادن مغزها»ست

کاریکاتور: فرار متفاوت مغزها!

پرفسور شمسی پور، فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی شریف و چهره ماندگار شیمی گفت: من بحث فرار مغزها را خیلی قبول ندارم. ما باید بگوییم فراری دادن مغزها. ما و مسوولان ما باید قبول کنیم که ناآگاهانه و خدای ناکرده مغزها را فرار می‌دهیم. مهاجرت تخبگان یک کشور امری ناپسندی نیست، اما مسئله اینجاست که این مهاجرت برای همیشه اتفاق افتد و برگشتی وجود نداشته باشد. فرار مغزها عوامل مختلفی از بی توجهی به علم و پژوهش، امید به آینده تا مسائل اقتصادی دخیل است

 

به خواندن ادامه دهید

نقدی بر پاداش فروشگاه رفاه به المپیکی ها

فروشگاه زنجیره رفاه تصمیم گرفته است که حامی مالی ورزشکاران المپیکی گردد، این رویکرد یک مجموعه اقتصادی ستودنی است و در تمام نقاط جهان این امر صورت میپذیرد. اما نوع تقدیر قابل دفاع نیست.

با گزارش سایت های خبری این فروشگاه به هر ورزشکار مبلغی به عنوان هدیه و این امکان را میدهد که یکی از بستگان نزدیک ورزشکار در فروشگاه رفاه استخدام گردد. 

فارغ مبلغ هدیه شده نکته قابل تامل امتیاز ویژه استخدام است که ناخودآگاه در ذهن من چندین سوال نقش بست. اول اینکه مگر نه اینکه در یک مجموعه اقتصادی افراد باید در مبنای شایسته سالاری انتخاب گردند، این امتیاز ویژه منافاتی با اصل شایسته سالاری ندارد؟ ثانیا، ناخودآگاه در ذهن جوانان این سوال پدید میآید که این امتیاز ویژه به چه کسانی داده شده است و یا داده خواهد شد؟ ثالثا،- این جایزه با چه هدفی قهرمانان اهداء می شود، آیا اساسا این اهداء منجر به تقویت ورزش قهرمانی خواهد شد؟